Appaloosa Horse Ranch Logo
  
home      kontakt      Česky      English   

 

 

 

Charakteristika plemene Appaloosa

"Všestranná, barevná, tvrdá"

O plemeni Appaloosa slýcháme čím dál častěji, dokonce se jeho jméno používá jako označení specifické barvy koní. Bohužel tímto zvláštním zbarvením, které patří mezi jeho typické znaky, dost trpí. Budoucí majitel si koníka koupí hlavně kvůli barvě, ale záhy zjistí, že u nás zaběhnuté metody výcviku a tréninku koní na Appaloosy nejde dost dobře uplatňovat. Koně znechucený prodá a pak všude vykládá, jak jsou hloupé a paličaté, no zkrátka svoji chybu hodí na koně. A jaká to vlastně byla chyba? Hned ta na začátku! Člověku učarovala  barva, ale o plemeni jako takovém si nic nezjistil. Pojďme se tedy na Appaloosy podívat pěkně zblízka.

Čím je Appaloosa typická? Především jsou to charakteristické tělesné znaky, které můžeme pozorovat při prohlížení koně.

 1. skvrnité zbarvení srsti (ne jako fleky na krávě, ale spíš skvrny ve tvaru vajíčka)
 2. skvrnitá kůže na hubě a genitáliích
 3. výrazně bílé oční bělmo
 4. svisle pruhovaná kopyta

Kromě těchto znaků bychom si také na koni všímali stavby těla, ale bohužel tu zobecnit není možné. Jak se dočtete v historii plemene Appaloosa, bylo na pokraji vyhynutí a muselo se různým postupným křížením znovu oživit. Klub, který si toto vzal na svá bedra, bere do chovu všechny jedince, kteří splňují výše uvedené čtyři znaky a jejich rodiče jsou registrované Appaloosy. Dále připouští zaregistrovat jedince, kteří nesplňují všechny znaky, či dokonce někdy ani jeden, ale mají oba rodiče registrované, a konečně jedince, kteří nesou nebo nenesou znaky a jeden jejich rodič je registrovaný, druhý je buď uznaný Arab, Quarter Horse nebo Anglický plnokrevník. Tak se stane, že potkáte Appaloosu, která vypadá jako kůň, co skáče parkury, jiná vypadá jako skvrnitý dostihák a nejčastěji vídáme skvrnité Quartery (kovbojské koně). Původní Appaloosa byla spíše v typu španělských koní, jako jsou Andaluský kůň, Lusitano nebo Lipicán ovšem ne s tak výrazným osvalením a s takovou noblesou.

Když si chceme koupit koně, měli bychom si především zvážit, na co nám bude. Appaloosa je kůň všestranný. Využívá se k tahu, dostihům, parkurům, drezúře, military, westernovému ježdění, distančnímu ježdění i jako hobby kůň. Jsou to tvrdí, vytrvalí, dobře krmitelní koně, kteří mají svoji zvláštní povahu. Abychom nemuseli následovat příkladu zmíněného na začátku, uvádím takové desatero majitele Appaloosy:

 1. Kůň Appaloosa tě chce brát jako druha, buď jím.
 2. Aby věděl, kdo má být tím druhem, musíš s ním trávit mnoho času.
 3. Trávit s ním čas znamená, že stačí, aby na tebe viděl, buď mu tedy co nejvíc na očích.
 4. Pokud ho chceš něčemu naučit, buď druhem, který má ve stádě nejvyšší post.
 5. Aby ses jím mohl stát, musíš trávit mnoho času s koňmi.
 6. Trávit čas s koňmi znamená vidět na koně a pozorovat je, učit se jim rozumět.
 7. Chovej ke svému koni úctu jako k nejlepšímu příteli.
 8. Nenechej mu ubližovat.
 9. Věř, že kdyby ti šlo o život, umře pro tebe.
 10. Když se ti vzepře, má to svůj opodstatněný důvod, nezačni ho hned trestat, ale nejdřív přemýšlej, co je tím důvodem.

 

©2008  Appaloosa Horse Ranch
e-mail: bo-fka@seznam.cz